| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 84" |
| Riding Style | UTV / Street / Watercraft / Adventure Touring / Dual-Sport / Off-Road / Snow / ATV |
| Width | 1" |
| Color/Finish | Black |
| Tensile Strength | 1350 lb |
| Units | Pair |
| Product Name | Strap |
| Features | Adjustable |
| Material | Nylon |
| End Type | Carabiner Clip / S Hook |
| Type | Tie-Down |
- Make securing your machine an easier job
- Each tie-down features one high-strength rubber-coated hook and one high-strength carabiner
- 1 wide straps are printed with the Moose Racing logo and identification tag
- Built-in soft tie helps prevent damage to your machine
- 7' long (1' longer than industry standard); 1350 lb break strength
- Made in the USA
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black