| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Delrin Plastic |
| Product Name | Chain Roller |
| Units | Each |
| Riding Style | Off-Road |
| Width | 20 mm |
| Type | Sealed |
| Color/Finish | Black |
| Outside Diameter | 25 mm |
| Inside Diameter | 12 mm |
| Mounting Position | Lower |
- Reduce the friction dragging down your drivetrain
- Polyurethane roller with 98A durometer harness for long life
- Precision contact sealed bearings keep water and dirt away
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996-2002 | Honda | CR80R |
| 1996-2002 | Honda | CR80RB Expert |
| 2007-2024 | Honda | CRF150R |
| 2007, 2008, 2009, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 | Honda | CRF150R Expert |
| 2010-2011 | Honda | CRF150RB Expert |
| 2003-2007 | Honda | CR85R |
| 2003-2007 | Honda | CR85RB Expert |
| 1997 | Honda | CR125R |
- Color:
- Black