| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Off-Road / ATV |
| Type | Sealed |
| Inside Diameter | 8 mm |
| Mounting Position | Lower / Upper |
| Outside Diameter | 43 mm |
| Color/Finish | Black |
| Material | Polyurethane |
| Product Name | Chain Roller |
| Units | Each |
| Width | 24 mm |
- Reduce the friction dragging down your drivetrain
- Polyurethane roller with 98A durometer harness for long life
- Precision contact sealed bearings keep water and dirt away
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004-2005 | Honda | CRF250X |
| 1982, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004 | Honda | CR250R |
| 2004-2009 | Honda | CRF250R |
| 2002-2009 | Honda | CRF450R |
| 2005-2017 | Honda | CRF450X |
| 1999-2007 | Honda | CR125R |
| 1982-1983 | Honda | CR480R |
| 1987-2024 | Yamaha | YZ125 |
| 1991-1997 | Yamaha | WR250 |
| 1987-2024 | Yamaha | YZ250 |
| 2001-2018 | Yamaha | YZ250F |
| 2000-2002 | Yamaha | YZ426F |
| 2003-2019 | Yamaha | WR450F |
| 2003-2017 | Yamaha | YZ450F |
| 2001-2019 | Yamaha | WR250F |
| 1987-1990 | Yamaha | YZ490 |
| 1998-2000 | Yamaha | WR400F |
| 2020-2024 | Yamaha | YZ125X |
| 1987-2006 | Yamaha | YFZ350 Banshee |
| 2015-2023 | Yamaha | YZ250FX |
| 1992-1993 | Yamaha | WR500 |
| 2016-2024 | Yamaha | YZ250X |
| 2016-2018 | Yamaha | YZ450FX |
| 2001-2005 | Yamaha | YFM660R Raptor |
| 2001-2002 | Yamaha | WR426F |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black