| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 44" / 111.76 cm |
| Material | Steel |
| Type | Upper Deck / Cargo |
| Product Name | Bed Rack |
| Width | 71.12 cm / 28" |
| Riding Style | UTV |
| Color/Finish | Black |
| Height | 7" / 17.78 cm |
| Units | Each |
- Rack spans the entire width and length of the bed and offers plenty of space under and in the rack, while allowing for plenty of places to tie things down
- Built from 14 gauge HRPO ASTM A 1011 steel material and offers enough rigidity for bolt on racks/brackets to the sides to store/ secure cords, tow ropes, straps, fuel and water cans, etc
- Cargo racks are CNC formed and welded with integral strap/secure points around the entire perimeter to secure any load
- Made in the USA
- What to Order:
- 1. Upper deck brackets
- 2. Cargo bed rack L or XL
- 3. If installing on a Can-Am or Polaris use Moose Lock and Ride Anchors; Can Am Defender use 1512-0242, Polaris RZR use 1512-0161, RGR/GEN use 1512-0208
- 4. If installing on other UTV models use hardware supplied for installation (drilling required)
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black