| Specification | Value |
|---|---|
| Inner Bushing Inside Diameter | 31.70 mm |
| Material | PTFE |
| Units | Kit |
| Inner Bushing Outside Diameter | 1.33" |
| Riding Style | Off-Road |
| Type | Fork |
| Inner Bushing Width | 0.58" |
| Product Name | Bushing |
- Bushings are dyno-tested to 500,000 strokes with less wear than OEM bushings
- Kit includes two slider bushings and two leg bushings
- Kit includes all copper washers and O-rings
- Kit includes two fork seal snap rings
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000-2024 | Kawasaki | KX65 |
| 2021-2024 | Kawasaki | KLX140R |
| 2017-2020 | Kawasaki | KLX140G |
| 2021-2024 | Kawasaki | KLX140R L |
| 2021-2024 | Kawasaki | KLX140R F |
| 2017-2020 | Kawasaki | KLX140 |
| 2017-2020 | Kawasaki | KLX140L |
| 1986-1988 | Suzuki | RM80 |
| 2003-2005 | Suzuki | RM65 |
| 1985 | Honda | CR80R |
- MAP:
- Yes