| Specification | Value |
|---|---|
| Inner Bushing Outside Diameter | 1.64" |
| Product Name | Bushing |
| Inner Bushing Inside Diameter | 39.70 mm |
| Material | PTFE |
| Type | Fork |
| Inner Bushing Width | 0.79" |
| Units | Kit |
| Riding Style | Street |
- Bushings are dyno-tested to 500,000 strokes with less wear than OEM bushings
- Kit includes two slider bushings and two leg bushings
- Kit includes all copper washers and O-rings
- Kit includes two fork seal snap rings
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996-2004 | Honda | XR250R |
| 1992 | Yamaha | WR200 |
- MAP:
- Yes