| Specification | Value |
|---|---|
| Material | PTFE |
| Inner Bushing Width | 0.79" |
| Inner Bushing Outside Diameter | 1.72" |
| Units | Kit |
| Product Name | Bushing |
| Riding Style | Off-Road |
| Type | Fork |
| Inner Bushing Inside Diameter | 41.90 mm |
- Bushings are dyno-tested to 500,000 strokes with less wear than OEM bushings
- Kit includes two slider bushings and two leg bushings
- Kit includes all copper washers and O-rings
- Kit includes two fork seal snap rings
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1994-1997 | Yamaha | WR250 |
| 1985-1986 | Yamaha | TT600 |
| 1985-1986 | Yamaha | TT 600 S Offroad |
| 1985-1986 | Yamaha | TT 600 N |
| 1993-1995 | Yamaha | YZ125 |
| 1993-1995 | Yamaha | YZ250 |
| 1992-1993 | Yamaha | WR500 |
| 1985-1986 | Yamaha | TT 600 L |
| 1985-1986 | Yamaha | TT 600 K |
| 1984-1988 | Suzuki | RM125 |
| 1983-1988 | Suzuki | RM250 |
| 1995 | Honda | CR250R |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes