| Specification | Value |
|---|---|
| Inner Bushing Outside Diameter | 1.72" |
| Material | PTFE |
| Inner Bushing Inside Diameter | 41.70 mm |
| Product Name | Bushing |
| Inner Bushing Width | 0.79" |
| Riding Style | Off-Road |
| Type | Fork |
| Units | Kit |
- Bushings are dyno-tested to 500,000 strokes with less wear than OEM bushings
- Kit includes two slider bushings and two leg bushings
- Kit includes all copper washers and O-rings
- Kit includes two fork seal snap rings
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1998-2004 | Honda | XR400R |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes