| Specification | Value |
|---|---|
| Units | Kit |
| Inner Bushing Outside Diameter | 1.92" |
| Product Name | Bushing |
| Material | PTFE |
| Riding Style | Off-Road |
| Type | Fork |
| Inner Bushing Inside Diameter | 46.80 mm |
| Inner Bushing Width | 0.79" |
- Bushings are dyno-tested to 500,000 strokes with less wear than OEM bushings
- Kit includes two slider bushings and two leg bushings
- Kit includes all copper washers and O-rings
- Kit includes two fork seal snap rings
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2005-2008 | Husaberg | FS450E |
| 2005-2008 | Husaberg | FS650C |
| 2005 | Husaberg | FC450 |
| 2005-2008 | Husaberg | FE 450 |
| 2005-2008 | Husaberg | FE 650 |
| 2005-2006 | Husaberg | FS 450 C |
| 2005 | Husaberg | FC 650 |
| 2005-2008 | Husaberg | FS650E |
| 2007 | Husaberg | FS 550 E |
| 2007-2008 | Husaberg | FE 550 |
| 2005-2009 | KTM | 125 EXC |
| 2005-2007 | KTM | 250 SX-F |
| 2006, 2007, 2009, 2010, 2011 | KTM | 250 XCF-W |
| 2006-2007 | KTM | 300 XC |
| 2006-2011 | KTM | 300 XC-W |
| 2005-2007 | KTM | 525 EXC |
| 2005 | KTM | 525 MXC-G |
| 2005-2006 | KTM | 525 SX |
| 2006-2007 | KTM | 560 SMR |
| 2007 | KTM | 950 Super Enduro |
| 2006-2007 | KTM | 200 XC |
| 2007, 2009, 2010, 2011 | KTM | 450 XC-W |
| 2006-2007 | KTM | 525 XC |
| 2004-2006 | KTM | 625 SMC |
| 2005-2007 | KTM | 125 SX |
| 2006-2007 | KTM | 200 XC-W |
| 2005 | KTM | 250 EXC-G Racing |
| 2005, 2006, 2007, 2009 | KTM | 250 XC-W |
| 2005-2006 | KTM | 400 EXC-G |
| 2005-2007 | KTM | 450 EXC-G |
| 2005-2007 | KTM | 450 SMR |
| 2005-2006 | KTM | 450SX |
| 2010 | KTM | 450 XC-W Six Days |
| 2007 | KTM | 525 XC-W |
| 2005-2006 | KTM | 540 SXS |
| 2005 | KTM | 640 LC4 |
| 2007 | KTM | 250 XC-F |
| 2017-2018 | KTM | 300 XC-W Six Days |
| 2007-2010 | KTM | 400 XC-W |
| 2005-2007 | KTM | 250 SX |
| 2006-2007 | KTM | 250 XC |
| 2007 | KTM | 450 SX-F |
| 2006-2007 | KTM | 450 XC |
| 2005 | KTM | 200 EXC |
| 2005 | KTM | 625 SXC |
| 2005-2006 | KTM | 950 Supermoto |
| 2005 | KTM | 525 SMR |
| 2005 | KTM | 450 MXC-G |
| 2005-2006 | KTM | 950 Adventure |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes