| Specification | Value |
|---|---|
| Material | PTFE |
| Units | Kit |
| Inner Bushing Width | 0.79" |
| Riding Style | Off-Road / Street |
| Type | Fork |
| Inner Bushing Outside Diameter | 1.92" |
| Product Name | Bushing |
| Inner Bushing Inside Diameter | 46.80 mm |
- Bushings are dyno-tested to 500,000 strokes with less wear than OEM bushings
- Kit includes two slider bushings and two leg bushings
- Kit includes all copper washers and O-rings
- Kit includes two fork seal snap rings
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007-2013 | KTM | 990 Adventure |
| 2012-2015 | KTM | 500 EXC |
| 2008 | KTM | 450 EXC-R |
| 2009-2010 | KTM | 690 Enduro R |
| 2012-2015 | KTM | 350 XCF-W |
| 2012-2015 | KTM | 500 XC-W |
| 2008, 2012, 2013, 2014, 2015 | KTM | 450 XC-W |
| 2012-2015 | KTM | 300 XC-W |
| 2012-2015 | KTM | 250 XCF-W |
| 2009-2015 | KTM | 200 XC-W |
| 2012-2015 | KTM | 250 XC-W |
| 2009-2011 | KTM | 530 XC-W |
| 2009-2011 | KTM | 530 EXC |
| 2007-2011 | KTM | 450 EXC |
| 2012-2015 | KTM | 350 EXC-F |
| 2007 | KTM | 660 Rally Factory Replica |
| 2008 | KTM | 450 XCR-W |
| 2006 | KTM | 660 Rally |
| 2008 | KTM | 530 XCR-W |
| 2008 | KTM | 690 Enduro |
| 2008 | KTM | 530 EXC-R |
| 2010-2011 | Husaberg | FS570 |
| 2011 | Husaberg | TE300 |
| 2009-2011 | Husaberg | FE450 |
| 2010-2011 | Husaberg | FE390 |
| 2009-2011 | Husaberg | FE570 |
| 2010-2011 | Husaberg | FX450 |
| 2011 | Husaberg | TE250 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes