| Specification | Value |
|---|---|
| Inner Bushing Outside Diameter | 1.96" |
| Inner Bushing Width | 0.79" |
| Product Name | Bushing |
| Riding Style | Street / Off-Road |
| Material | PTFE |
| Type | Fork |
| Units | Kit |
| Inner Bushing Inside Diameter | 47.80 mm |
- Bushings are dyno-tested to 500,000 strokes with less wear than OEM bushings
- Kit includes two slider bushings and two leg bushings
- Kit includes all copper washers and O-rings
- Kit includes two fork seal snap rings
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2019-2020 | Honda | CRF450L |
| 2019-2024 | Honda | CRF250RX |
| 2019-2024 | Honda | CRF450RWE |
| 2017-2024 | Honda | CRF450RX |
| 2021-2024 | Honda | CRF450RL |
| 2017-2024 | Honda | CRF450R |
| 2017-2024 | Honda | CRF250R |
| 2019-2024 | Honda | CRF450X |
| 2021 | Honda | CRF300L ABS |
| 2021 | Honda | CRF300L |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes