| Specification | Value |
|---|---|
| Inside Diameter | 32.00 mm |
| Thickness | 6.50 mm |
| Outside Diameter | 42.20 mm |
| Riding Style | Street / Off-Road |
| Units | Kit |
| Product Name | Seal |
| Type | Fork |
- Seal profile is engineered to create equal pressure in each seal lip; equalized seal pressure creates less drag and longer seal life
- Patented MAX-LIFE has a coefficient of friction up to 3 times less than the OEM seal material
- Triple-lip seal design
- Dyno-tested to last 3 to 4 times longer than OEM seals
- Directional ribs allow seal to be installed easily
- Kit includes fork seals and dust wipers
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2002-2007 | KTM | 50 Sr Adventure |
| 2002-2009 | KTM | 50 SX Pro Junior |
| 2006-2011 | KTM | 50 SX |
| 2002-2003 | KTM | 50 Jr Adventure |
| 2002-2007 | KTM | 50 Mini Adventure |
| 2002-2005 | KTM | 50 SX Pro Senior |
| 2006 | KTM | 50 SM |
| 2011-2012 | KTM | 50 SXS |
| 2008-2011 | KTM | 50 SX Mini |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes