| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Off-Road |
| Inside Diameter | 35.00 mm |
| Outside Diameter | 48.00 mm |
| Product Name | Seal |
| Type | Fork |
| Thickness | 11.00 mm |
| Units | Kit |
- Seal profile is engineered to create equal pressure in each seal lip; equalized seal pressure creates less drag and longer seal life
- Patented MAX-LIFE has a coefficient of friction up to 3 times less than the OEM seal material
- Triple-lip seal design
- Dyno-tested to last 3 to 4 times longer than OEM seals
- Directional ribs allow seal to be installed easily
- Kit includes fork seals and dust wipers
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007-2017 | Honda | CRF150F |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes