| Specification | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 48.20 mm |
| Riding Style | Off-Road / Street |
| Product Name | Seal |
| Inside Diameter | 36.00 mm |
| Thickness | 10.50 mm |
| Units | Kit |
| Type | Fork |
- Seal profile is engineered to create equal pressure in each seal lip; equalized seal pressure creates less drag and longer seal life
- Patented MAX-LIFE has a coefficient of friction up to 3 times less than the OEM seal material
- Triple-lip seal design
- Dyno-tested to last 3 to 4 times longer than OEM seals
- Directional ribs allow seal to be installed easily
- Kit includes fork seals and dust wipers
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1999-2004 | Yamaha | TTR225 |
| 1992-2007 | Yamaha | XT225 |
| 2010 | Yamaha | TT-R 230 |
| 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 | Yamaha | TTR230 |
| 1987-1989 | Yamaha | TW200 |
| 1990-2018 | Yamaha | TW 200 Trailway |
| 1992 | Yamaha | WR200 |
| 2020 | Yamaha | XT250 |
| 1986-1987 | Yamaha | TT225 |
| 1988-1994 | Kawasaki | EL 250 E |
| 1988-2007 | Kawasaki | EX250 Ninja 250R |
| 1985-1990 | Kawasaki | EN450A 454 LTD |
| 1980-1983 | Kawasaki | KZ550C LTD |
| 1990-1996 | Kawasaki | EN500 Vulcan 500 |
| 1987-1993 | Kawasaki | EX500D Ninja 500R |
| 1980-1983 | Kawasaki | KZ550A |
| 1981 | Kawasaki | KZ 550 D Gpz |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes