| Specification | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 55.00 mm |
| Riding Style | Off-Road / Street |
| Type | Fork |
| Inside Diameter | 43.00 mm |
| Thickness | 10.50 mm |
| Units | Kit |
| Product Name | Seal |
- Seal profile is engineered to create equal pressure in each seal lip; equalized seal pressure creates less drag and longer seal life
- Patented MAX-LIFE has a coefficient of friction up to 3 times less than the OEM seal material
- Triple-lip seal design
- Dyno-tested to last 3 to 4 times longer than OEM seals
- Directional ribs allow seal to be installed easily
- Kit includes fork seals and dust wipers
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1984-1986 | Honda | CR125R |
| 1982 | Honda | CR480R |
| 1982 | Honda | CR250R |
| 1983-1987 | Kawasaki | KX125 |
| 1986-1992 | Kawasaki | KDX200 |
| 1982-1987 | Kawasaki | KX250 |
| 1983-1987 | Kawasaki | KX500 |
| 2013-2017 | Suzuki | RMZ450 |
| 1991-1995 | Suzuki | DR 650 RS |
| 1996-2014 | Suzuki | DR650SE |
| 1984-1987 | Suzuki | RM125 |
| 1983-1987 | Suzuki | RM250 |
| 1981-1982 | Suzuki | RM465 |
| 1983-1984 | Suzuki | RM500 |
| 2015, 2016, 2017, 2019, 2020, 2021, 2022 | Suzuki | DR 650 SE |
| 1979-1981 | Suzuki | DS125 |
| 1981-1982 | Yamaha | IT465 |
| 1983-1986 | Yamaha | TT600 |
| 1989-1995 | Yamaha | XTZ 750 Super Tenere |
| 1983-1990 | Yamaha | YZ490 |
| 1983-1984 | Yamaha | IT490 |
| 1984, 1986, 1987, 1988 | Yamaha | YZ125 |
| 1976, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988 | Yamaha | YZ250 |
| 1995-1998 | Yamaha | RT180 |
| 1999-2006 | Yamaha | TTR250 |
| 1977, 1978, 1979, 1980, 1983 | Yamaha | IT250 |
| 1984-1986 | Yamaha | IT200 |
| 1980 | Yamaha | YZ465 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes