| Specification | Value |
|---|---|
| Inside Diameter | 48.00 mm |
| Outside Diameter | 58.00 mm |
| Product Name | Seal |
| Riding Style | Off-Road / Street |
| Thickness | 9.00 mm |
| Type | Fork |
| Units | Kit |
- Seal profile is engineered to create equal pressure in each seal lip; equalized seal pressure creates less drag and longer seal life
- Patented MAX-LIFE has a coefficient of friction up to 3 times less than the OEM seal material
- Triple-lip seal design
- Dyno-tested to last 3 to 4 times longer than OEM seals
- Directional ribs allow seal to be installed easily
- Kit includes fork seals and dust wipers
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2019 | Sherco | 300 SE-R Racing |
| 2021 | Sherco | 500 SEF FACTORY ENDURO |
| 2019-2020 | Sherco | 450 SEF-R Racing |
| 2023-2025 | Sherco | 250 SE Factory |
| 2021-2025 | Sherco | 300 SE Factory |
| 2024-2025 | Sherco | 300 SEF Factory |
| 2019-2021 | Sherco | 250 SE-R Factory |
| 2021-2025 | Sherco | 125 SE Factory |
| 2024-2025 | Sherco | 250 SEF Factory |
| 2019 | Sherco | 250 SEF-R Factory |
| 2023-2025 | Sherco | 450 SEF Factory |
| 2021-2025 | Sherco | 500 SEF Factory |
| 2019 | Sherco | 125 SE-R Racing |
| 2019 | Sherco | 250 SEF-R Racing |
| 2019 | Sherco | 300 SEF-R Racing |
| 2019 | Sherco | 250 SE-R Racing |
| 2020 | Ducati | Multistrada 950 |
| 2020 | Ducati | Multistrada 1260 Enduro |
| 2022-2024 | Beta | 430 RR-Race Edition |
| 2022-2024 | Beta | 200 RR-Race Edition |
| 2022-2024 | Beta | 250 RR-Race Edition |
| 2022-2023 | Beta | 430 RR-S |
| 2022-2024 | Beta | 125 RR-Race Edition |
| 2022-2024 | Beta | 350 RR-Race Edition |
| 2022-2024 | Beta | 390 RR-Race Edition |
| 2021-2024 | Beta | 300 RX |
| 2022-2024 | Beta | 300 RR-Race Edition |
| 2022-2024 | Beta | 480 RR-Race Edition |
| 2013-2016 | Honda | CRF450R |
| 2013-2014 | Kawasaki | KX450F |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes