| Specification | Value |
|---|---|
| Thickness | 10.50 mm |
| Type | Fork |
| Units | Kit |
| Product Name | Seal |
| Outside Diameter | 60.00 mm |
| Riding Style | Off-Road / Street |
| Inside Diameter | 50.00 mm |
- Seal profile is engineered to create equal pressure in each seal lip; equalized seal pressure creates less drag and longer seal life
- Patented MAX-LIFE has a coefficient of friction up to 3 times less than the OEM seal material
- Triple-lip seal design
- Dyno-tested to last 3 to 4 times longer than OEM seals
- Directional ribs allow seal to be installed easily
- Kit includes fork seals and dust wipers
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1997-1998 | KTM | 620 LC4 |
| 1998 | KTM | 620 Super Moto |
| 1999 | KTM | 125 SX |
| 1997-1998 | KTM | 620 LC4 SX |
| 1997-1999 | KTM | 620 SX |
| 1998-1999 | KTM | 640 Adventure |
| 1998-1999 | KTM | 250 EGS |
| 1998-1999 | KTM | 250 MXC |
| 1998-1999 | KTM | 380 MXC |
| 1999 | KTM | 400 LC4 |
| 1998-1999 | KTM | 300 EGS |
| 1998 | KTM | 620 TXC |
| 1998-1999 | KTM | 250 SX |
| 1998-1999 | KTM | 380 SX |
| 1998-1999 | KTM | 250 EXC |
| 1998-1999 | KTM | 380 EXC |
| 1998-1999 | KTM | 380 EGS |
| 1998-1999 | KTM | 300 MXC |
| 1998-1999 | KTM | 300 EXC |
| 1999 | KTM | 620 LC4 Competition |
| 1997 | KTM | 620 Comp Limited |
| 1999 | KTM | 640 Supermoto |
| 1998 | KTM | 400 TXC |
| 1997 | KTM | 620 SXC |
| 1998-1999 | KTM | 400 SX |
| 1999 | KTM | 640 LC4 Supermoto |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes