| Specification | Value |
|---|---|
| Thickness | 0.04" |
| Fork Tube Diameter | 1.42" |
| Product Name | Bushing |
| Units | Set |
| Outer Bushing Width | 0.79" |
| Riding Style | Off-Road |
| Type | Fork |
- A direct replacement and manufactured to the exact standards of the original equipment parts
- Manufactured from hardened steel and coated with copper for added protection
- The contact surfaces are a PTFE material designed to give low friction on the moving parts
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2001-2022 | Kawasaki | KX85 |
| 2001-2020 | Kawasaki | KX 85 BW |
| 2018-2022 | Yamaha | YZ65 |
| 2002-2022 | Yamaha | YZ85 |
- Supplier:
- Parts Unlimited