| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Bushing |
| Riding Style | Street / Off-Road |
| Units | Set |
| Thickness | 0.04" |
| Type | Fork |
| Outer Bushing Width | 0.79" |
| Fork Tube Diameter | 1.72" |
- A direct replacement and manufactured to the exact standards of the original equipment parts
- Manufactured from hardened steel and coated with copper for added protection
- The contact surfaces are a PTFE material designed to give low friction on the moving parts
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014-2022 | Husqvarna | TC85 17/14 |
| 2001 | KTM | 125 SX |
| 2000-2002 | KTM | 250 EXC |
| 2000-2002 | KTM | 400 EXC-F |
| 2018-2020 | KTM | 790 Duke |
| 2014-2020 | KTM | RC 390 |
| 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2018, 2019, 2020, 2021 | KTM | 85 SX |
| 2017 | KTM | 85 SX (17/14) |
| 2000-2002 | KTM | 200 EXC |
| 2018 | KTM | Freeride 250 F |
| 2013-2017 | KTM | Freeride 250 R |
| 2000-2002 | KTM | 300 EXC |
| 2000-2001 | KTM | 125 EXC |
| 2013-2016 | KTM | 350 Freeride |
| 2020 | KTM | 790 Adventure |
| 2000-2001 | KTM | 525 SX-F |
| 2000-2001 | KTM | 250 SX |
| 1985-1986 | Suzuki | RM 500 |
| 1984 | Suzuki | RM125 |
| 1984 | Suzuki | RM500 |
| 1988 | Yamaha | YZ125 |
| 2022 | Gas Gas | MC 85 17/14 |
| 2021 | Gas Gas | MC 85 |