| Specification | Value |
|---|---|
| Thickness | 0.04" |
| Riding Style | Off-Road |
| Type | Fork |
| Product Name | Bushing |
| Units | Set |
| Outer Bushing Width | 0.79" |
| Fork Tube Diameter | 1.96" |
- A direct replacement and manufactured to the exact standards of the original equipment parts
- Manufactured from hardened steel and coated with copper for added protection
- The contact surfaces are a PTFE material designed to give low friction on the moving parts
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2017-2025 | Honda | CRF450RX |
| 2017-2025 | Honda | CRF450R |
| 2019-2025 | Honda | CRF450RWE |
| 2015-2021 | Kawasaki | KX450F |
| 2022 | Kawasaki | KX 450 F |
| 2021 | Kawasaki | KX 450XC |
| 2015-2025 | Suzuki | RMZ450 |
- Supplier:
- Parts Unlimited