| Specification | Value |
|---|---|
| Units | Each |
| Width | 48-3/4" |
| Color/Finish | Clear |
| Material | Polycarbonate |
| Product Name | Windshield |
| Riding Style | UTV |
| Style | Full Folding |
| Thickness | 5 mm |
| Height | 28-1/2" |
- Made from premium 4.5 mm thick polycarbonate shield
- Centrally hinged for ventilation
- Tool-less operation
- Stainless steel rubber-coated mount straps
- Rubber seal to help keep the elements out
- Made in the USA
- Not compatible with all roof brands.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018 | Can-Am | Maverick X3 900 HO |
| 2018-2019 | Can-Am | Maverick X3 Max Turbo |
| 2018-2019 | Can-Am | Maverick X3 Max X ds Turbo R |
| 2018-2019 | Can-Am | Maverick X3 X ds Turbo R |
| 2018 | Can-Am | Maverick X3 X mr Turbo |
| 2018-2019 | Can-Am | Maverick X3 Max X rs Turbo R |
| 2019 | Can-Am | Maverick X3 X mr Turbo R |
| 2017-2019 | Can-Am | Maverick X3 X rs Turbo R |
| 2018-2019 | Can-Am | Maverick X3 X rc Turbo |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Clear