| Specification | Value |
|---|---|
| Width | 39" |
| Height | 11" |
| Style | Full Folding |
| Thickness | 5 mm |
| Riding Style | UTV |
| Color/Finish | Clear |
| Material | Polycarbonate |
| Product Name | Windshield |
| Units | Each |
- Made from premium 4.5 mm thick polycarbonate shield
- Centrally hinged for ventilation
- Tool-less operation
- Stainless steel rubber-coated mount straps
- Rubber seal to help keep the elements out
- Made in the USA
- Not compatible with all roof brands.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2015-2018 | Polaris | RZR XP 1000 EPS |
| 2015-2019 | Polaris | RZR S 900 |
| 2015, 2016, 2018 | Polaris | RZR XP 4 1000 EPS |
| 2017 | Polaris | RZR 4 XP 1000 4x4 |
| 2016-2018 | Polaris | RZR S 1000 EPS |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Clear