| Specification | Value |
|---|---|
| Clamping Diameter | 7/8" |
| Controls Diameter | 7/8" |
| Base Color | Black |
| Handlebar Diameter | 7/8" |
| Riding Style | ATV |
| Units | Each |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Type/Bend | OEM Replacement Bend |
| Finish | Powder-Coated |
| Color/Finish | Black / Powder-Coated |
| Features | Smooth, Unknurled |
- OEM replacement handlebars for ATV
- Made from .083 tubing
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014-2015 | Polaris | Scrambler 1000 XP EPS |
| 2016-2024 | Polaris | Sportsman 850 High Lifter Edition |
| 2020-2024 | Polaris | Sportsman 1000 XP S |
| 2013-2014 | Polaris | Scrambler 850 XP HO |
| 2015-2025 | Polaris | Scrambler 850 |
| 2020 | Polaris | Sportsman XP 1000 4x4 |
| 2016-2024 | Polaris | Sportsman 850 |
| 2020, 2021, 2023, 2024, 2025 | Polaris | Scrambler 1000 XP S |
| 2016-2018 | Polaris | Scrambler 1000 XP |
| 2018-2024 | Polaris | Sportsman 1000 XP High Lifter Edition |
| 2018, 2019, 2021 | Polaris | Sportsman 1000 XP |
| 2022 | Polaris | Scrambler 1000 XP S LE |
| 2022 | Polaris | Scrambler XP 1000 S 4x4 |
| 2019 | Polaris | Scrambler 850 H.O. 4x4 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black