| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 12" |
| Lens Material | Polycarbonate |
| For Make | Universal |
| LED/Light Color | White |
| Amps | 3.7 A |
| Type | Flood Light / Spotlight |
| Bulb Type | LED |
| Units | Kit |
| Watts | 50 W |
| Housing/Stem Color | Black |
| Lens Color | Clear |
| Housing Material | Aluminum |
| Brightness | 5350 lm |
| Mounting Style | Bracket Mount |
| Number of Bulbs | 10 |
| Product Name | Light Bar |
| Riding Style | UTV |
- 6,000K white Philips-built CREE chipset - 5 watt LEDs
- 50,000+ hour life expectancy
- Power input configured for 11-24V DC applications
- IP67 waterproof: Military style breather for maximum moisture control
- Extruded aluminum construction with automotive-grade epoxy sealant
- Polycarbonate lens (scratch and impact resistant) with 5D magnifying glass to maximize efficiency
- Combo Spot/Flood (80/20) beam for the most versatile use
- Kit includes
- Light bar
- Fuse
- Relay
- Ring terminals
- Mounting brackets
- Stainless hardware
- Lighted knock-out style in-dash rocker switch
- Deluxe wiring harness with DT sealer connectors
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black