| Specification | Value |
|---|---|
| Features | with 2" Clamp |
| Mirror Head Width | 10" |
| Mounting Style | Clamp-On |
| Type | Rear View |
| Mirror Head Height | 4" |
| Product Name | Mirror |
| Riding Style | UTV |
| Style | Wide Angle |
| Color/Finish | Black |
| Mounting Location | Roll Cage |
| Mirror Curvature | Convex |
| Mirror Head Shape | Rectangle |
| Mirror Style | Auto-Style |
| Mounting Position | Center |
| Units | Each |
| Material | ABS Plastic |
| Stem Length | 1-3/4" |
- Designed specifically for UTVs, but the wide angle rear view mirror also works great on boats, tractors and recreational vehicles
- Shatter-resistant tempered safely glass and high-impact ABS housing
- Convex mirror for wider viewing angles and image stability
- Styling matches side view mirrors
- Highly adjustable dual ball joints
- Simple one screw setup
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black