| Specification | Value |
|---|---|
| Style | Offset |
| Model | ND Series |
| Units | Pair |
| Finish | Chrome |
| Features | Use OEM Springs |
| Offset | 1/2" / 12.7 mm |
| Product Name | Foot Pegs |
| Riding Style | Off-Road |
| Color/Finish | Silver |
| Length | 3-9/16" / 90 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Width | 2-1/4" / 57 mm |
| Base Color | Silver |
- Contructed from cast, heat-treated, and hardened 17-4 stainless steel
- 57 mm wide x 90 mm long platform with aggressive tooth design for added grip
- Made for aggressive riders
- Available with 1/2" rear offset to allow more space
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2003-2005 | Kawasaki | KX125 |
| 2006-2007 | Kawasaki | KX 125 |
| 2003-2004 | Kawasaki | KX250 |
| 2004 | Kawasaki | KX250F |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Silver