| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | UTV |
| Tensile Strength | 7200 lb |
| Color/Finish | Black |
| Product Name | Strap Kit |
| Tightening Method | Ratchet |
| Width | 2" |
| Length | 96" |
| Type | Tie-Down |
| Units | Each |
| Load Capacity | 2400 lb |
- Complete kit with everything you need to tie down a UTV
- Comes with two pairs of UTV straps with integrated Axle-Loops and Twist-Secure Hooks
- Extra large storage bag included to keep straps clean and organized when not in use
- Working load limit of 2400 lb per strap
- Breaking strength of 7200 lb
- 2" x 8' ratchet straps x4
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black