| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 10' |
| Style | Retractable |
| Type | Tie-Down |
| Width | 2" |
| Color/Finish | Black |
| Product Name | Strap Kit |
| Tightening Method | Ratchet |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / UTV / Off-Road / Bicycle / ATV |
| Load Capacity | 800 lb |
| Units | Pair |
| End Type | Vinyl Coated Hook |
| Tensile Strength | 2400 lb |
- Retracting ratchets allow the strap to be set up in seconds with a push of a button
- Ratchet keeps excess webbing secure and fully retracted inside housing, resulting in a cleaner setup and no loose ends
- Ratchet components are all zinc-plated metal with a plastic-coated handle and release button
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black