| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Off-Road / Watercraft / Adventure Touring / Dual-Sport / ATV / Street / Snow / UTV |
| Color/Finish | Blue |
| Product Name | Strap |
| Width | 1" |
| Tensile Strength | 1350 lb |
| Units | Pair |
| Duty | Heavy Duty |
| Length | 84" |
| Type | Tie-Down |
| Features | Adjustable |
| Material | Nylon |
- High-quality tie-downs from a brand you trust
- Two oversized, high-strength rubber-coated hooks
- 1" wide straps are printed with Moose Racing logo
- Built-in soft tie helps prevent damage to your machine
- 7' long (1' longer than industry standard) ; 1,350-lb. break strength
- Made in the U.S.A.
- MAP:
- Yes
- Color:
- Blue