| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | UTV / ATV / Street / Off-Road / Watercraft / Snow / Adventure Touring / Dual-Sport |
| Tensile Strength | 3000 lb |
| Color/Finish | Black |
| Length | 18" |
| Width | 1" |
| Product Name | Extension |
| Units | Pair |
| Features | Adjustable |
| Material | Nylon |
| End Type | Loop |
| Type | Tie-Down Strap |
- Used to extend tie-down reach or for added protection of handlebars, frames, swingarms, etc.
- 3,000-lb. assembly strength
- Made in the U.S.A.
- Color:
- Black