| Specification | Value |
|---|---|
| Width | 1" |
| Riding Style | ATV / Off-Road / Snow / Watercraft / Adventure Touring / Dual-Sport / Street / UTV |
| Material | Nylon |
| Units | Pair |
| Features | Adjustable |
| Length | 18" |
| Type | Tie-Down Strap |
| Product Name | Extension |
| Color/Finish | Red |
| End Type | Loop |
| Tensile Strength | 3000 lb |
- Used to extend tie-down reach or for added protection of handlebars, frames, swingarms, etc.
- 3,000-lb. assembly strength
- Made in the U.S.A.
- Color:
- Red