| Specification | Value |
|---|---|
| Duty | Heavy Duty |
| Features | Adjustable |
| Length | 72" |
| Riding Style | Snow / UTV / Street / Watercraft / ATV / Off-Road / Adventure Touring / Dual-Sport |
| Tensile Strength | 1350 lb |
| Units | Pair |
| Color/Finish | Red |
| Type | Tie-Down |
| Product Name | Strap |
| Tightening Method | Cam Buckle |
| Width | 1" |
- High-quality tie-downs that last
- Two oversized, high-strength rubber-coated hooks
- 6' long straps are printed with Moose Utility Division logo
- Made in the U.S.A.
- MAP:
- Yes
- Color:
- Red