| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 10' |
| Product Name | Strap |
| Width | 1" |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / UTV / Off-Road / ATV |
| Load Capacity | 400 lb |
| Color/Finish | Blue |
| Style | Ratchet |
| Units | Pair |
| Type | Tie-Down |
| Tensile Strength | 1200 lb |
- Retracting ratchets allow the strap to be set up in seconds with a push of a button
- Ratchet keeps excess webbing secure and fully retracted inside housing, resulting in a cleaner setup and no loose ends
- Ratchet components are all zinc-plated metal with a plastic-coated handle and release button
- Working Load Limit 400 lb per strap
- Breaking Strength 1,200 lb
- MAP:
- Yes
- Color:
- Blue