| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Watercraft / Street / Adventure Touring / Dual-Sport / Snow / UTV / ATV / Off-Road |
| Type | Tie-Down |
| Color/Finish | Black |
| End Type | Carabiner Clip / Vinyl Coated Hook |
| Units | Pair |
| Features | Adjustable |
| Length | 72" |
| Load Capacity | 1850 lb |
| Width | 1-1/2" |
| Product Name | Strap |
| Tightening Method | Cam Buckle |
- Oversized, high-strength, rubber-coated hook on one end
- Swivel carabiner hook means no more twisted straps
- Made in the U.S.A.
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black