| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Riding Style | ATV |
| Rim Diameter | 12" |
| Style | Mud / Sand / Snow / All Season / All-Terrain |
| Width | 8" |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8" |
| Max Bead Seating PSI | 30 |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Tread Pattern/Model | 901X |
| Type | Tubeless |
| Load/Speed-Index | 41F |
| Product Name | Tire |
| Units | Each |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 7" |
| Tire Diameter | 25" |
| Tire Size | 25x8-12 |
| Construction | - (Bias) |
| Recommended Operating PSI | 7 |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Tread Depth | 19/32" |
- Pebbled design in between the lugs makes for better clean out between lugs when riding in sticky clay and mud
- Offset V tread design and side lugs offer high performance in mud, snow and sand
- Lugs are recessed in the center to add surface area for better traction
- 6-ply construction for superior durability and puncture resistance
- Aggressive all season all terrain ATV tire
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 25x8-12