| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Directional Tread Pattern | No |
| Product Name | Tire |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Construction | R (Radial) |
| Riding Style | UTV / ATV |
| Tire Size | 35x10R15 |
| Tread Depth | 19/32" |
| Tread Pattern/Model | Grapnel |
| Units | Each |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 7" |
| Ply Rating | 8 Ply |
| Tire Diameter | 35" |
| Load/Speed-Index | 70M |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Recommended Operating PSI | 20 |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8" |
| Style | Trail |
| Max Bead Seating PSI | 35 |
| Type | Tubeless |
| Rim Diameter | 15" |
| Width | 10" |
- Flatter profile offers wide ground contact and enhances cornering traction
- Designed for high performance on hard pack and rocks
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 35x10R15