| Specification | Value |
|---|---|
| Type | Winch |
| Tensile Strength | 8000 lb |
| Length | 72" |
| Riding Style | UTV / ATV |
| Load Capacity | 2667 lb |
| Width | 2" |
| Units | Each |
| Product Name | Strap |
| Color/Finish | Yellow |
- Protects trees from damage and cable gouging
- Extends cable life and saves cable from fraying
- Handy and easy to use
- 2,667 lb. safe work load
- 8,000 lb. break strength
- MAP:
- Yes
- Color:
- Yellow