| Specification | Value |
|---|---|
| Application | Intake |
| Product Name | Valve and Spring Kit |
| Spring Open Pressure | 168 lb |
| Units | Kit |
| Riding Style | Off-Road |
| Collar Material | Titanium |
| Spring Lift | 0.415" / 0,415" |
| Valve Seat Height | 1.190" |
| Material | White Diamond Stainless |
| Spring Seat Pressure | 61 lb |
| Style | Conversion |
- Stainless steel conversion kits include only whats needed to convert your head to the long-life stainless steel Black Diamond or White Diamond intake valves
- Extend the life of the valve train and intake components by as much as 4x over the OEM titanium parts
- Valves are designed to not only offer the best life span over OEM, but also designed to flow and perform better than OEM components
- Components are created using Finite Element Analysis (F.E.A.) software, as well as proprietary camshaft analysis and spring design software to ensure consistent performance and accurate designs
- Specifically designed and engineered for each application
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2005-2006 | Suzuki | RMZ450 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes