| Specification | Value |
|---|---|
| Pad Width | 6-3/4" / 17 cm |
| Pad Height | 21.5 cm / 8-1/2" |
| Type | Sissy Bar |
| Product Name | Backrest Kit |
| Units | Kit |
| Model | Quick-Detach |
| Material | Steel |
| Color/Finish | Chrome |
| Height | 14" |
| Riding Style | Street |
- Proprietary latch system that is rugged and secure, as well as simple to use
- Backrest is 14-1/2" tall
- Black vinyl pad measures 8-1/2" H x 6-3/4" W x 1-1/2" thick
- Uses current factory docking hardware
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLHC Heritage Classic 107 |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLSL Softail Slim 107 |
| 2018-2024 | Harley-Davidson | FLHCS Heritage Classic 114 |
| 2021, 2023, 2024 | Harley-Davidson | FXBBS Street Bob 114 |
| 2020-2024 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard 107 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FXBB Street Bob 107 |
| 2022 | Harley-Davidson | Softail Street Bob FXBB |
- Color:
- Chrome