| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Chrome |
| Model | Armor Coat |
| Riding Style | Street |
| Finish | Chrome |
| Units | Each |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Cruise | Cruise / Non-Cruise |
| Handlebar Fitting | Smooth |
| Size | +5" |
| Style | Push / Braided / Alternate Length |
| Type | Idle |
| Elbow Angle | 90° |
| Housing Length | 37-1/2" |
| Overall Length | 37-1/2" |
| Base Color | Silver |
| Product Name | Cable |
- Attractive stainless steel weave with performance and attitude
- Clear Armor Coat protects chrome and painted surfaces
- Premium chrome fittings
- Length measures outer housing only, excluding the elbow.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2001-2003 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
| 1998-2001 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 1996-2001 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1996-2001 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 1996-2001 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 1998-2001 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 1996-1997 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2000-2001 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard EFI FLHTI |
| 1996-1997 | Harley-Davidson | FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Silver