| Specification | Value |
|---|---|
| Housing Length | 38-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Style | Alternate Length / Braided / Single Cable |
| Type | Throttle |
| Units | Each |
| Finish | Chrome |
| Color/Finish | Chrome |
| Handlebar Fitting | Threaded |
| Base Color | Silver |
| Model | Armor Coat |
| Overall Length | 38-1/2" |
| Cruise | Cruise / Non-Cruise |
| Elbow Angle | 90° |
| Size | +9" |
| Product Name | Cable |
| Housing Material | Stainless Steel |
- Attractive stainless steel weave with performance and attitude
- Clear Armor Coat protects chrome and painted surfaces
- Premium chrome fittings
- Length measures outer housing only, excluding the elbow.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1990-1993 | Harley-Davidson | FXRS-SP Low Rider Sport |
| 1990-1992 | Harley-Davidson | FXRT Sport Glide |
| 1990-1994 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider Custom |
| 1991 | Harley-Davidson | FXDB-S Dyna Glide Sturgis |
| 1993-1995 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 1990-1995 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 1992 | Harley-Davidson | FXDB-D Dyna Glide Daytona |
| 1990-1995 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 1990-1993 | Harley-Davidson | FXRS-Conv Low Rider Sport Convertible |
| 1991-1992 | Harley-Davidson | FXRS Low Glide |
| 1990-1995 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1994-1995 | Harley-Davidson | FLSTN Heritage Softail Special |
| 1995 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 1994-1995 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1990, 1993 | Harley-Davidson | Low Rider FXRS |
| 1993-1995 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 1990-1995 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 1993 | Harley-Davidson | FLSTN Heritage Softail Nostalgia |
| 1995 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 1995 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 1993 | Harley-Davidson | Sport Glide FXRT |
| 1990 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1995 | Harley-Davidson | FXSTSB Bad Boy |
| 1992 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 1990 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Chrome