| Specification | Value |
|---|---|
| Housing Material | Stainless Steel |
| Product Name | Cable |
| Style | Single Cable / Alternate Length / Braided |
| Elbow Angle | 70° |
| Base Color | Silver |
| Model | Armor Coat |
| Overall Length | 43-1/2" |
| Housing Length | 43-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Type | Throttle |
| Units | Each |
| Finish | Chrome |
| Cruise | Cruise / Non-Cruise |
| Color/Finish | Chrome |
| Handlebar Fitting | Threaded |
| Size | +6" |
- Attractive stainless steel weave with performance and attitude
- Clear Armor Coat protects chrome and painted surfaces
- Premium chrome fittings
- Length measures outer housing only, excluding the elbow.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1990-1993 | Harley-Davidson | FLHS Electra Glide Sport |
| 1990-1995 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 1990-1995 | Harley-Davidson | FLTCU Tour Glide Ultra Classic |
| 1990-1995 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 1995 | Harley-Davidson | FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 1990-1991 | Harley-Davidson | FLTC Tour Glide Classic |
| 1995 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 1995 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic EFI FLHTCI |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Chrome