| Specification | Value |
|---|---|
| Elbow Angle | 90° |
| Housing Length | 43" |
| Cruise | Non-Cruise |
| Handlebar Fitting | Smooth |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Product Name | Cable |
| Base Color | Silver |
| Finish | Chrome |
| Color/Finish | Chrome |
| Overall Length | 43" |
| Riding Style | Street |
| Style | Alternate Length / Braided / Push |
| Units | Each |
| Model | Armor Coat |
| Size | +4" |
| Type | Throttle |
- Attractive stainless steel weave with performance and attitude
- Clear Armor Coat protects chrome and painted surfaces
- Premium chrome fittings
- Length measures outer housing only, excluding the elbow.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007-2015 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2008-2011 | Harley-Davidson | FLSTSB Cross Bones |
| 2010-2017 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2008-2010 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 1996-2001 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2010-2012 | Harley-Davidson | Softail Standard EFI FXSTI |
| 2007-2009 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1996-1997 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 1998-1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 2008-2011 | Harley-Davidson | FXCWC Rocker C |
| 2014-2017 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2007 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Chrome