| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Chrome |
| Riding Style | Street |
| Size | +6" |
| Style | Alternate Length / Single Cable / Braided |
| Type | Throttle |
| Units | Each |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Overall Length | 45" |
| Cruise | Cruise / Non-Cruise |
| Base Color | Silver |
| Housing Length | 45" |
| Model | Armor Coat |
| Finish | Chrome |
| Handlebar Fitting | Smooth |
| Elbow Angle | 90° |
| Product Name | Cable |
- Attractive stainless steel weave with performance and attitude
- Clear Armor Coat protects chrome and painted surfaces
- Premium chrome fittings
- Length measures outer housing only, excluding the elbow.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007-2015 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2003-2006 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2008-2011 | Harley-Davidson | FLSTSB Cross Bones |
| 1996, 1997, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 1996-2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2007-2010 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 1998-1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 2007-2008 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 1996-1999 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2002 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2002 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard EFI FLHTI |
| 2002 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2008-2009 | Harley-Davidson | FXCW Rocker |
| 2002 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Silver