| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Silver |
| Elbow Angle | 90° |
| Size | +6" |
| Style | Alternate Length / Push / Braided |
| Units | Each |
| Housing Length | 49-1/2" |
| Color/Finish | Chrome |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Model | Armor Coat |
| Cruise | Cruise / Non-Cruise |
| Product Name | Cable |
| Riding Style | Street |
| Type | Throttle |
| Finish | Chrome |
| Handlebar Fitting | Smooth |
| Overall Length | 49-1/2" |
- Attractive stainless steel weave with performance and attitude
- Clear Armor Coat protects chrome and painted surfaces
- Premium chrome fittings
- Length measures outer housing only, excluding the elbow.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996, 1997, 2000, 2001 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 1996, 1997, 2000, 2001 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1998-2001 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Chrome