| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street |
| Size | +6" |
| Style | Alternate Length / Braided / Pull |
| Type | Throttle |
| Units | Each |
| Color/Finish | Chrome |
| Base Color | Silver |
| Model | Armor Coat |
| Overall Length | 53-3/4" |
| Product Name | Cable |
| Finish | Chrome |
| Housing Length | 50" |
| Housing Material | Stainless Steel |
- Attractive stainless steel weave with performance and attitude
- Clear Armor Coat protects chrome and painted surfaces
- Premium chrome fittings
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2002-2007 | Honda | VTX1800C |
| 2002-2006 | Honda | VTX1800S |
| 2007-2008 | Honda | VTX1800T |
| 2002-2007 | Honda | VTX1800R |
| 2005-2008 | Honda | VTX1800F |
| 2004-2008 | Honda | VTX1800N |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Chrome