| Specification | Value |
|---|---|
| Finish | Chrome |
| Units | Each |
| Color/Finish | Chrome |
| Model | Armor Coat |
| Riding Style | Street |
| Type | Throttle |
| Housing Length | 40-1/4" |
| Size | +6" |
| Style | Push / Braided / Alternate Length |
| Product Name | Cable |
| Base Color | Silver |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Overall Length | 45" |
- Attractive stainless steel weave with performance and attitude
- Clear Armor Coat protects chrome and painted surfaces
- Premium chrome fittings
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1999-2003 | Yamaha | XV1600A Road Star |
| 2004-2007 | Yamaha | XV1700AT Road Star Silverado |
| 2004-2007 | Yamaha | XV1700AM Road Star Midnight |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Chrome