| Specification | Value |
|---|---|
| Housing Material | Stainless Steel |
| Size | +8" |
| Finish | Chrome |
| Color/Finish | Chrome |
| Housing Length | 49-3/4" |
| Product Name | Cable |
| Style | Alternate Length / Braided / Push |
| Overall Length | 53-5/8" |
| Units | Each |
| Base Color | Silver |
| Model | Armor Coat |
| Riding Style | Street |
| Type | Throttle |
- Attractive stainless steel weave with performance and attitude
- Clear Armor Coat protects chrome and painted surfaces
- Premium chrome fittings
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2005-2008 | Kawasaki | VN1600D Vulcan 1600 Nomad |
| 2003-2008 | Kawasaki | VN1600A Vulcan 1600 Classic |
| 2006 | Kawasaki | VN 1600 G Vulcan Nomad |
| 2006 | Kawasaki | VN 1600 E Vulcan Classic |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Chrome