| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | ATV |
| Style | Compressionless (Longitudinally Wound) / Pull |
| Color/Finish | Black |
| Type | Throttle |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Housing Material | Vinyl |
| Size | Standard |
| Housing Length | 47" |
| Overall Length | 59" |
| Product Name | Cable |
| Travel | 2-1/2" |
- Meets or exceeds OEM quality
- Wires in the outer casing are wound lengthwise instead of around the cable to eliminate compression and spongy clutch feel
- Inner POM sleeve for longer life and smooth operation
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1999-2006 | Polaris | Trail Blazer 250 |
| 2000-2002 | Polaris | Xplorer 250 4x4 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black