| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black |
| Base Color | Black |
| Size | +12" |
| Travel | 3-3/4" |
| Units | Each |
| Product Name | Cable |
| Riding Style | Street |
| Style | Alternate Length / Push / Compressionless (Longitudinally Wound) |
| Type | Throttle |
| Handlebar Fitting | Smooth |
| Housing Length | 44-3/16" |
| Housing Material | Vinyl |
- Meets or exceeds OEM quality
- Wires in the outer casing are wound lengthwise instead of around the cable to eliminate compression and spongy clutch feel
- Inner POM sleeve for longer life and smooth operation
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2001-2007 | Honda | VT750DC Shadow Spirit |
| 2001-2007 | Honda | VT750DCB Shadow Spirit |
| 2001-2007 | Honda | VT750DCA Shadow Spirit |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black